Terapia pękających pięt
W gabinecie podologicznym specjalista usuwa zrogowacenia, a dodatkowo dokładnie opracowuje pęknięcia pięt.
Dzięki takiej procedurze powstałe pęknięcie ma szansę na szybkie wyleczenie a co za tym idzie stan skóry w krótkim czasie ulega znaczącej poprawie.
Problem pękających pięt to bardzo częsta przypadłość. Niejednokrotnie, oprócz aspektów estetycznych, towarzyszy jej ból i dyskomfort uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Skóra na piętach zaczyna pękać w wyniku różnorodnych czynników – może okazać się skutkiem źle dobranego obuwia, jak również nadmiernego przesuszenia naskórka lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Skłonność do pękających pięt może być dziedziczna. Wrażliwa skóra stóp jest również charakterystyczna dla osób chorujących na cukrzycę. W gabinecie podologicznym usuwamy zrogowacenia i opracowujemy pękające pięty – taka procedura prowadzi do poprawy stanu skóry w krótkim czasie. specjalista usuwa zrogowacenia a dodatkowo dokładnie opracowuje pęknięcia. Dzięki takiej procedurze powstałe pęknięcie ma szansę na szybkie wyleczenie a co za tym idzie stan skóry w krótkim czasie ulega znaczącej poprawie.
Efekt terapii pękających pięt zależy od wytrwałości i systematyczności klienta. Podstawą są regularne wizyty w gabinecie podologicznym i sumienne stosowanie preparatów do pielęgnacji domowej. Przy pęknięciach skórnych, ranach i ubytkach stosujemy preparaty natłuszczające, odkażające oraz ziołowe. Kosmetyki te doskonale zmiękczają skórę, nie doprowadzając do wysuszenia.
Jakie są przyczyny pękających pięt?
Nadmierne rogowacenie skóry na stopach to główna przyczyna pękających pięt. Efektem tego procesu jest gruba skóra na piętach, która staje się twarda i mało elastyczna. Z czasem dochodzi do pękania pięt, które pogłębi się, jeśli odpowiednio wcześnie nie rozpoczniesz leczenia. Głębokie pęknięcia na piętach są nie tylko nieestetyczne, lecz mogą być również bolesne – zwłaszcza jeśli pojawią się otwarte rany. W tym obszarze znajduje się niewiele gruczołów łojowych, dlatego pęknięcia i rozpadliny na piętach tworzą się znacznie łatwiej niż w innych miejscach.
Czynniki sprzyjające pękaniu pięt:
– niewłaściwa pielęgnacja (np. stosowanie pumeksu),
– nadwaga i otyłość,
– nieodpowiednie obuwie powodujące długotrwałe tarcie i ucisk,
– praca stojąca,
– niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, reumatyzm, choroby skóry, zaburzenia pracy nerek i wątroby, przewlekła niewydolność żylna, zaburzenia hormonalne,
– deformacje stóp,
– chodzenie na boso
Na czym polega terapia pękających pięt?
Zabieg na pękające pięty rozpoczyna się od delikatnego zmiękczenia naskórka za pomocą preparatów podologicznych. Następnie specjalista usuwa nadmiernie zrogowaciały naskórek przy użyciu narzędzi, takich jak frez, skalpel czy dłutko – ich rodzaj zależy od stopnia zaawansowania problemu. Na koniec podolog zabezpiecza skórę przy użyciu preparatu nawilżająco-ochronnego. Jeśli zmiany są głębokie, konieczne może być również założenie opatrunku. Terapia pękających pięt wymaga zwykle 4-6 zabiegów, a ich częstotliwość ustalamy podczas wizyty. Uzupełnieniem leczenia w gabinecie podologicznym są zalecenia obejmujące pielęgnację domową. Zależy nam nie tylko na przywróceniu piętom zdrowego wyglądu, lecz również na zapobieganiu nawrotowi problemu.
Profilaktyka pękających pięt
Aby zapobiegać pękaniu pięt, pamiętaj o regularnej pielęgnacji domowej z zastosowaniem preparatów zaleconych przez podologa. Oprócz tego dbaj również o zdrowe nawyki profilaktyczne, takie jak noszenie odpowiedniego obuwia i skarpet oraz unikanie chodzenia na boso (nawet w domu!). Dobre rezultaty daje również regularny masaż stóp i pięt, na przykład przy użyciu miękkiej szczotki, która – w przeciwieństwie do pumeksu – delikatnie usuwa martwy naskórek.
Leczenie pękających pięt wymaga czasu i połączenia zabiegów w gabinecie podologicznym z terapią domową. Stosowanie się do zaleceń podologa przynosi jednak bardzo dobre efekty i stanowi cenne źródło wiedzy na temat zapobiegania pękaniu pięt w przyszłości. Zamość to miasto, w którym znajdziesz dwa gabinety Bosco – zapraszamy na konsultację!
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.