Pocenie się jest procesem fizjologicznym, regulującym temperaturę ciała. Gruczoły potowe znajdują się niemal na całej powierzchni ciała, jednak najwięcej zlokalizowanych jest na dłoniach i stopach. Miejscowa nadmierna potliwość dotyczy najczęściej właśnie tych obszarów i charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów potowych. W przypadku nieodpowiedniego funkcjonowania skóry zapach potu jest nieprzyjemny, konsystencja lepka, a wydzielanie znacznie wzmożone. Wilgotna spocona stopa, nazywana również stopą atlety lub sportowca, wymaga zwiększonej higieny (szczególnie przy źle dobranym obuwiu, skarpetkach ze sztucznych materiałów i notorycznym chodzeniu w obuwiu tzw. zamkniętym). Pocenie się stóp może prowadzić do licznych schorzeń – grzybica i drożdżyca, zakażenia bakteryjne i związane z tym choroby są najczęstszymi dolegliwościami dermatologicznymi związanymi z nieleczoną nadmierną potliwością. Proces likwidacji potliwości stóp jest długotrwały, wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości ze strony pacjenta.
Dlaczego stopy nadmiernie się pocą?
Nadpotliwość stóp to schorzenie, które może towarzyszyć między innymi zmianom hormonalnym, przyjmowaniu niektórych leków czy przewlekłemu stresowi. Nadmierna potliwość kończyn bywa też niekiedy związana z chorobami, takimi jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość czy choroby neurologiczne. Czynniki ryzyka obejmują również nieodpowiednią higienę oraz noszenie obuwia i skarpetek ze sztucznych materiałów.
Nadpotliwość stóp wymaga leczenia, gdyż może prowadzić do licznych infekcji, które łatwo rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku.
Jonoforeza – na czym polega zabieg?
Jonoforeza stóp to najczęściej stosowany zabieg na nadpotliwość. Leczenie nadpotliwości stóp metodą jonoforezy odbywa się poprzez zanurzenie kończyn w specjalnych miskach wypełnionych wodą. Podczas terapii stosuje się prąd stały o odpowiednio dobranym natężeniu, który obkurcza gruczoły potowe i zmniejsza ich aktywność. W trakcie jonoforezy pacjent odczuwa lekkie mrowienie pojawiające się wraz ze wzrostem natężenia prądu. Zabieg jonoforeza jest bezpieczny i bezbolesny, a nad pacjentem przez cały czas czuwa podolog.
Efekty po jonoforezie utrzymują się nawet do 2 lat. Warunkiem jest jednak przeprowadzenia pełnej serii zabiegów (ok. 10-12) w kilkudniowych odstępach – ich liczbę dobieramy indywidualnie. Jonoforeza na nadpotliwość daje efekty zauważalne już po ok. 5 zabiegach. Aby wzmocnić korzystne rezultaty, zaleca się profilaktyczne zabiegi przypominające z częstotliwością zależną od potrzeb. Jonoforeza nie powoduje żadnych powikłań, choć ze względu na zastosowanie prądu, nie można jej wykonywać u pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem serca czy endoprotezami.
Jak zapobiegać nadpotliwości stóp?
Jonoforeza to zabieg na pocenie, który daje najlepsze efekty w połączeniu z działaniami profilaktycznymi. Ważne jest znalezienie przyczyny problemu – jeśli jest nią choroba (np. cukrzyca czy nadczynność tarczycy), należy rozpocząć leczenie pod opieką lekarza specjalisty. Profilaktyka obejmuje również proste działania, takie jak zmiana skarpet i obuwia na produkty przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów. Nadpotliwość stóp wymaga też prawidłowej pielęgnacji z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków.
W gabinetach Bosco w Zamościu nie tylko leczymy nadpotliwość stóp, lecz również układamy spersonalizowane plany pielęgnacji, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Leczenie nadpotliwości stóp jest możliwe, lecz wymaga zaangażowania, cierpliwości i współpracy z podologiem.
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.