Modzele w przeciwieństwie do odcisków nie mają czopa rogowego i nie dają uczucia bolesności. Zazwyczaj nie powodują większego dyskomfortu, jednak nieleczone mogą spowodować ból i z czasem doprowadzić do stanu zapalnego. Są dość duże, mogą przyjmować kształt owalny, okrągły lub podłużny w zależności od umiejscowienia. W gabinecie podologicznym specjalista dokładnie opracowuje modzele, usuwa zrogowacenia za pomocą skalpela po czym wygładza skórę frezarką. Na koniec zabiegu podolog stosuje indywidualnie dobrane odciążenia oraz informuje o pielęgnacji domowej.
Jak powstają modzele na stopach?
W miejscu występowania modzeli dochodzi do powstania tzw. hiperkeratoz, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka. Modzele tworzą się wskutek obciążenia, tarcia lub długotrwałego ucisku w określonym obszarze. Do ich powstania może się przyczynić m.in. nieodpowiednie obuwie, nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka (np. pumeksem) czy deformacja stopy. Modzele na stopach są z reguły bezbolesne, choć nieleczone mogą prowadzić do pęknięć, które sprzyjają infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.
Jak zapobiegać modzelom?
Problem może nawracać, dlatego leczenie modzeli na stopach wymaga wdrożenia odpowiedniej profilaktyki. Ważnym elementem skutecznej terapii podologicznej jest znalezienie przyczyny powstawania modzeli. Jeśli tworzą się wskutek deformacji kostnych, usunięcie modzeli na stałe jest niemożliwe, a problem będzie regularnie powracał. W takiej sytuacji zalecamy odpowiednią pielęgnację domową oraz stosowanie odciążeń amortyzujących i regularne kontrole podologiczne. Jeśli natomiast za powstawanie modzeli odpowiada źle dobrane obuwie, problem można rozwiązać poprzez wybór właściwych butów lub stosowanie wkładek ortopedycznych.
W profilaktyce modzeli istotna jest także odpowiednia pielęgnacja, dlatego co 4-6 tygodni warto się umówić na pedicure podologiczny. Jest to zabieg pielęgnacyjno-leczniczy, który umożliwia zarówno usuwanie modzeli, jak i malowanie paznokci. Nie zalecamy leczenia modzeli domowymi sposobami lub za pomocą zmiękczających preparatów dostępnych w drogeriach – może to prowadzić do maceracji skóry, rozwoju infekcji i dolegliwości bólowych.
Czym różnią się modzele od odcisków?
Modzele na stopie są niekiedy mylone z odciskami, a pacjenci z modzelami często mówią, że mają żółte odciski na stopach. Choć modzele przypominają odciski, nie mają one czopa rogowego (jądra), przez co najczęściej nie powodują bólu. Co więcej, odcisk jest zwykle mały, natomiast średnica modzela wynosi ok. 2 cm. Odcisk najczęściej pojawia się między palcami, na stawach palców, na podeszwie, pod płytką paznokciową i w wałach paznokciowych, a z kolei modzele występują przede wszystkim na stawach mniejszych palców, na opuszkach i pod główkami kości śródstopia.
W gabinetach Bosco w Zamościu leczymy odciski, modzele i inne zmiany wywoływane uciskiem. Usuwanie nagniotków rozpoczynamy zawsze od konsultacji i dokładnego obejrzenia stóp, a następnie dobieramy leczenie i układamy spersonalizowany plan pielęgnacji.
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.