Rumień (łac. erythema) to defekt estetyczny, który najczęściej obejmuje policzki i okolice nosa. Zmiana ta towarzyszy zwykle cerze naczynkowej i wrażliwej, która wyróżnia się nadmierną reaktywnością na czynniki miejscowe i zewnętrzne. Jak wygląda rumień na twarzy i jak się pozbyć tego problemu?
Jak wygląda rumień na twarzy?
Rumień jest efektem nadmiernego rozszerzenia podskórnych naczyń krwionośnych. Przybiera postać dużej plamy w kolorze czerwonym lub różowym, o dobrze widocznych konturach. Rumień u dorosłych dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej obserwowany jest u kobiet oraz u osób z I i II fototypem skóry (celtyckim i północnoeuropejskim). Objawy występują przede wszystkim na twarzy, szyi i dekolcie, głównie na policzkach, nosie i czole. Wynika to przede wszystkim z dużej liczby naczyń występujących w tym obszarze. Początkowo rumień na czole lub nosie znika samoistnie, a z czasem może stawać się coraz bardziej trwały, dlatego warto wprowadzić do swojej codzienności odpowiednią pielęgnację.
Rumień – przyczyny występowania
Istnieje wiele czynników mogących wywoływać rumień. Przyczyny, które są najczęściej wymieniane to:
- nadmierna ekspozycja na promienie UV,
- ekspozycja na wysokie i niskie temperatury,
- gwałtowne zmiany temperatur,
- alergie skórne,
- przewlekły stres,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- leki rozszerzające naczynia krwionośne,
- ostre przyprawy,
- niektóre produkty spożywcze, m.in. cytrusy, czekolada, produkty mleczne, wątróbka, kawa, herbata,
- palenie papierosów i picie alkoholu,
- drażniące kosmetyki i agresywne zabiegi kosmetyczne,
- zaburzenia hormonalne,
- predyspozycje genetyczne,
- cera naczynkowa i wrażliwa,
- choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze,
- choroby skóry, np. trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry.
Rumień na twarzy – jak pielęgnować skórę?
Jeśli masz skórę skłonną do rumienia, możesz zredukować jego występowanie poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków i zmianę stylu życia. Trwałe usunięcie rumienia możliwe jest natomiast dzięki nowoczesnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej, takim jak laseroterapia.
Wskazówki pielęgnacyjne:
- Stosuj filtry przeciwsłoneczne (SPF 50) przez cały rok, by chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
- Sięgaj po kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej i wrażliwej, które w swoim składzie mają np. witaminy E, C i K, alantoinę, rutynę, D-pantenol, kwas laktobionowy, kwas glukonowy, olej ze słodkich migdałów, ceramidy, ekstrakty roślinne z kasztanowca, zielonej herbaty, arniki czy miłorzębu japońskiego.
- Unikaj opalania, sauny, gorących kąpieli i wizyt w solarium.
- Unikaj agresywnych zabiegów kosmetycznych, takich jak peelingi mechaniczne.
- Zrezygnuj z mycia twarzy mydłem i produktami zawierającymi alkohol.
- Myj twarz dłońmi – nie używaj szczoteczek, gąbek i innych akcesoriów, które mogą podrażniać skórę.
- Do oczyszczania twarzy stosuj wodę letnią – nie zimną i nie gorącą.
- Unikaj produktów spożywczych zwiększających rumień, np. czekolady, cytrusów, pikantnych dań.
- Unikaj alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, które rozszerza naczynka.
- Aby zmniejszyć widoczność rumienia, możesz stosować korektory lub kremy CC w odcieniu zielonym, które niwelują zaczerwienienie skóry.
Jak leczyć rumień na twarzy?
Rumień na policzku, nosie lub czole można leczyć za pomocą specjalistycznych kremów, które wzmacniają naczynia krwionośne – ich wybór warto skonsultować z kosmetologiem lub dermatologiem. Leczenie rumienia możliwe jest również w gabinecie kosmetologicznym. Do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych zabiegów zaliczamy laseroterapię, która wyróżnia się bardzo dobrymi efektami, małą inwazyjnością i małą bolesnością. Rezultaty są długotrwałe, a leczenie wymaga od 1 do 6 wizyt.
Najpopularniejsze metody leczenia laserowego:
- Laseroterapia Alma – laser emituje wąskopasmowe światło pulsacyjne, które doskonale sprawdza się nie tylko w leczeniu rumienia, ale również trądziku różowatego czy zmian naczyniowych. Wiązka światła uszkadza wybrane komórki, nie naruszając zdrowych tkanek. Inteligentny system rozpoznawania pigmentów w skórze zapewnia wysokie bezpieczeństwo zabiegu, brak dyskomfortu i brak konieczności rekonwalescencji. Efekty widoczne są już po pierwszej wizycie, a całkowita redukcja rumienia wymaga 3-4 zabiegów.
- Laseroterapia CPL – CPL (ang. Intense Calibrated Light) to kalibrowane światło pulsacyjne i jedna z najnowszych technologii laserowych. W trakcie zabiegu hemoglobina w naczyniach krwionośnych pochłania światło lasera, a wskutek podwyższonej temperatury dochodzi do obkurczenia i zanikania naczynek powodujących rumień na twarzy. Laser CPL ma wyższą moc niż konkurencyjny laser IPL, a zabieg wyróżnia się mniejszą bolesnością i lepszymi efektami. Rekomendowana liczba zabiegów: 3-6.
Zastanawiasz się, jak zlikwidować rumień na twarzy? Umów się na konsultację i skorzystaj z doświadczenia specjalistów z Bosco Clinic. W naszych gabinetach w Zamościu leczymy rumień za pomocą laseroterapii, dobierając metodę do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Zapraszamy!