Od kilku lat w branży beauty obserwujemy silny rozwój podologii – powstają nowe metody pracy, w społeczeństwie wzrasta świadomość istnienia zawodu podologa i coraz więcej osób korzysta z zabiegów oferowanych w gabinetach podologicznych. Mimo to czasem spotykamy się z klientami którzy wiele lat chodzą ze swoją dolegliwością – odciskiem, modzelem czy wkręcającym paznokciem gdyż nie wiedzieli do jakiego specjalisty się udać. Zdarza się też że klienci zwlekają z wizytą w gabinecie podologicznym bo zwyczajnie się wstydzą – czują dyskomfort związany z grzybicą paznokci czy pękającymi piętami. Tak naprawdę nie ma się czego obawiać, podolog doskonale wie jak zaradzić takim problemom i skutecznie poprawić stan stóp i paznokci.
Jak wygląda pierwsza wizyta u podologa?
Pierwsza wizyta w gabinecie podologicznym zawsze połączona jest z konsultacją podologiczną. Kluczową kwestią jest założenie karty klienta poprzedzone wywiadem – jest to niezbędny element pierwszej wizyty w gabinecie podologicznym. Specjalista przeprowadzając wywiad zbiera informacje o ogólnym stanie zdrowia klienta i czynnikach które potencjalnie mogą mieć wpływ na kondycję stóp i płytki paznokcia. Tryb życia, aktywność fizyczna czy rodzaj wykonywanej pracy to jedne z wielu czynników mających istotny wpływ na stan stóp – ilości zrogowaceń, tendencji do tworzenia odcisków czy modzeli.
Oczywiście preferowane przez klientów obuwie również determinuje lokalizację zrogowaceń na podeszwie stopy – kobiety które często sięgają po wyższe buty mają tendencję do tworzenia modzeli w przedniej części podeszwy stopy (tzw. przodostopiu) czy odcisków na grzbietowej części palców. Kolejną istotną kwestią jest waga – osoby borykające się z nadwagą mają większą predyspozycję do tworzenia się zrogowaceń czy deformacji w obrębie kończyn dolnych jak również paznokci. Pielęgnacja domowa klienta, stan zdrowia oraz wszystkie czynniki które potencjalnie mogą mieć wpływ na stan stóp zostają w czasie konsultacji szczegółowo omówione przez podologa i odnotowane w karcie klienta.
Jak wygląda badanie podologiczne?
Kolejnym etapem konsultacji jest diagnostyka stóp. Odbywa się z wykorzystaniem podoskopu jak również oceny stanu stóp i płytki paznokci przez podologa. Specjalista dokładnie ogląda i analizuje zmiany zlokalizowane na stronie podeszwowej i grzbietowej stopy, sprawdza przestrzenie międzypalcowe, ocenia stan paznokci diagnozując problem z którym zgłosił się klient. W czasie takiej diagnostyki podolog omawia pielęgnację domową i planuje przebieg terapii w gabinecie podologicznym szczegółowo odpowiadając na pytania klienta. Informuje o możliwych metodach terapii i produktach wspomagających regenerację – edukacja klienta to podstawa dobrze poprowadzonej terapii. Po zakończeniu konsultacji podologicznej przechodzimy do zabiegu. Mamy tutaj szereg możliwości począwszy od klasycznego zabiegu podologicznego bazującego na usunięciu zrogowaceń po usuwanie odcisków, modzeli, terapie paznokci zmienionych chorobowo – stan stóp warunkuje dalsze działania w czasie zabiegu.
Kiedy udać się do podologa?
Najczęściej podolog kojarzy się z terapią wrastających paznokci, grzybicą czy pękającymi piętami. Pamiętajmy jednak, że “lepiej zapobiegać niż leczyć” – nie trzeba zwlekać z wizytą podologiczną, aż coś złego zacznie się dziać ze stopami. Podolog jako specjalista służy radą jak dbać o stopy utrzymując je w zdrowiu i dobrej kondycji. Taka konsultacja podologiczna może pomóc rozwiać wątpliwości jak zapobiegać pękaniu pięt, który krem do stóp wybrać czy jak sobie radzić z nadpotliwością stóp. Oczywiście wizyta podologiczna jest wskazana zawsze kiedy coś nas niepokoi, pojawi się jakaś zmiana na stopie czy płytce paznokcia, pojawia się ból przy chodzeniu czy doszło do jakiegoś urazu. Podolog rozwieje wątpliwości dotyczące stóp i paznokci, postara się pomóc, a w sytuacji gdy dany problem będzie wymagał konsultacji z innym specjalistą np. lekarzem.
Pamiętajmy, że stopy są filarem naszego organizmu – utrzymują ciężar ciała umożliwiając nam poruszanie się. Przez całe życie nasze stopy narażone są na liczne urazy czy przeciążenia. Dbajmy o nie systematycznie, nie tylko wtedy gdy bolą i przypominają nam że coś niepokojącego się dzieje. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa, a dbając o stopy dbamy również o nasze zdrowie.
Aleksandra Malec – podolog