Przyczyną powstawania takich zmian są najczęściej deformacje kostne, długotrwałe uciski i tarcia, zaburzenia rogowacenia naskórka, nadmierna potliwość i nadwaga. Odcisk z rdzeniem może powstawać również wskutek nieprawidłowego chodu czy noszenia nieodpowiedniego obuwia. Początkowo na stopie powstaje niewielkie punktowe zrogowacenie które zbagatelizowane coraz bardziej się powiększa i stopniowo nacieka w głąb skóry dając dolegliwości bólowe. Zabieg polega na bezbolesnym usunięciu czopa rogowego za pomocą specjalistycznych narzędzi podologicznych Na koniec zabiegu aplikowany jest preparat i zakładane odciążenie. Podolog analizuje również przyczyny powstania odcisku i przedstawia odpowiednią profilaktykę.
Jak powstają odciski pod stopami?
Czy wiesz, że odcisk na palcu u nogi powstaje jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk? Poprzez rogowacenie organizm naturalnie broni się przed nadmiernym uciskiem i w ten sposób zabezpiecza głębsze warstwy skóry. Odcisk na stopie może się pojawić w różnych miejscach – najczęściej na podeszwie, pomiędzy palcami, na stawach palców, pod paznokciem, na powierzchniach stycznych i w wałach paznokciowych. Jego kształt może być owalny, okrągły lub klinowy.
Odciski, modzele i kurzajki – czym się różnią?
Odcisk z korzeniem na stopie bywa mylony z modzelami i kurzajkami (brodawkami) – dobry podolog obejrzy zmianę, postawi prawidłową diagnozę i zaplanuje skuteczne leczenie. W naszych gabinetach Bosco oferujemy zarówno usuwanie odcisków z korzeniem, jak i terapię modzeli oraz kurzajek.
Odciski – powstają wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia i składają się ze zrogowaciałego naskórka z czopem rogowym w środku. W przypadku stanu zapalnego powodują dolegliwości bólowe.
Modzele – podobnie jak odciski, modzele powstają wskutek długotrwałego ucisku. Są jednak większe niż odciski (ok. 2 cm średnicy), nie mają czopa rogowego i nie dają uczucia bolesności, lecz plackowata zmiana charakteryzuje się silnym pieczeniem. Modzele mogą też powstawać w następstwie płaskostopia, ostrogi piętowej czy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Kurzajki – brodawki wirusowe są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżnia je grudkowata, najczęściej płaska powierzchnia o białym lub żółtawym zabarwieniu. Wirus HPV przenosi się przez dotyk, dlatego można się nim zarazić w przestrzeniach publicznych (np. na basenie).
Jak zapobiegać odciskom?
Odciski pod stopami to bolesne zmiany, które wymagają konsultacji podologicznej. Aby im zapobiegać, warto stosować profilaktykę – zwłaszcza w przypadku nawracającego problemu. Usuwanie odcisku z korzeniem nie zapobiega nawrotowi zmiany, zwłaszcza jeśli nie wyeliminujemy przyczyny problemu. Przede wszystkim unikaj ciasnych butów i skarpet oraz często zmieniaj obuwie, by miejsca najbardziej narażone na ucisk mogły odpoczywać. W razie potrzeby korzystaj z odpowiednich wkładek, które pomogą w prawidłowym ustawieniu stopy. Istotne jest również regularne oglądanie stóp pod kątem ewentualnych zmian. W przypadku wystąpienia bolących odcisków umów się do podologa, który dokładnie obejrzy stopy i zaplanuje najlepsze leczenie.
W Zamościu znajdziesz nasze gabinety Bosco, w których oferujemy bezbolesne wycinanie odcisków. Naszych klientów otaczamy troską i dla każdej osoby przygotowujemy spersonalizowany plan pielęgnacji.
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.