Badanie wykonuje trycholog, specjalistą, który zajmuje się problemami skórnymi owłosionej skóry głowy oraz włosami. Trycholog ma na celu wykonać precyzyjną analizę kondycji skóry głowy, cebulki włosa, a także schorzeń powiązanych ze skórą głowy. Przede wszystkim ustalić przyczyny wypadania włosów oraz dobrać właściwe sposoby pielęgnacji włosów. Wiele osób boryka się z takimi schorzeniami skóry głowy jak łupież czy łuszczyca.
Kiedy warto udać się do trychologa?
– Kiedy korzystałaś z preparatów kosmetycznych, domowych sposobów i nadal masz problem z kondycją włosów lub skóry głowy,
– Kiedy masz łupież
– Kiedy odczuwasz swędzenie i pieczenie skóry głowy
– Kiedy masz problem z łysieniem
– Kiedy Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają
– Kiedy zauważasz białe łuski, zaczerwienienie lub wypryski na skórze głowy
– Kiedy Twoje włosy są osłabione, nadmiernie wypadają
– Kiedy jesteś przed lub po przeszczepie włosów i zregenerować i wzmocnić skórę głowy
– Jeśli po ciąży łysienie jest niezwykle intensywne i trwa zbyt długo
– Kiedy cierpisz na łuszczycę
Kiedy obserwujesz u siebie takie objawy, udaj się na konsultację trychologiczną. Nie czekaj, aż choroba całkowicie się rozwinie, sprawdź dostępność specjalistów i działaj!
Jak przygotować się do wizyty u trychologa?
Wiele z nas zadaje sobie pytani czy trzeba się przygotować przed pierwszą wizytą w gabinecie trychologicznym. Umyć włosy czy też nie?
Oto najważniejsze wskazówki jak przygotować się na pierwszą wizytę u trychologa, by znaleźć przyczynę problemu.
1. Nie myj głowy co najmniej 24h przed wizytą. Pozwoli trychologowi ocenę stopnia pracy gruczołów łojowych oraz ocenę stopnia keratynizacji naskórka.
2. Nie używaj środków do stylizacji takich jak pianki, lakiery, pasty czy żele na skórę głowy.
3. Przed badaniem trichoskopowym nie powinno się wykonywać intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych jak farbowanie włosów czy trwała ondulacja. Takie działania pomogą w uzyskaniu rzeczywistego obrazu stanu skóry głowy. Pozostałości po farbowaniu na skórze głowy, które często utrzymują się jeszcze przez kilka, zaburzają obraz.
4. Zabierz ze sobą wyniki badań krwi, jeśli robiłaś w ostatnim czasie.
Jak przebiega wizyta u trychologa?
Podczas pierwszej wizyty u trychologa będzie zebrany dokładny wywiad zdrowotny. Przed wizytą zastanów się nad podstawowym pytaniem specjalisty, a mianowicie z jakim problemem przychodzisz, a także jak długo już trwa. Ponadto zostaną poruszone kwestie zdrowotne jak również dotyczące aktualnego stylu odżywiania. Niedobór witamin oraz pierwiastków ma negatywne oddziaływanie na stan włosów, ponieważ osłabia ich kondycję jak również zwiększa utratę włosów. Na pierwszej wizycie u trychologa poza badaniem skóry głowy i włosów, istotne jest zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego stylu życia, zdrowia jak i aktualnej pielęgnacji.
Jak wygląda badanie skóry głowy?
Diagnozowanie polega na obserwowaniu skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu. Dokładny obraz pozawala na ocenę kondycji włosów, stanu skóry głowy oraz cebulek włosowych.
Trichoskopia jest bezinwazyjna oraz bezbolesna, pozwala na ocenę kondycji włosów. Wszystkie dane zbiera kamera, która badana stan skóry głowy i włosów w okolicy czołowej, potylicznej i skroniowej. W tym badaniu oceniane są łodygi włosa, ujścia mieszków włosowych jak i mieszki włosowe oraz otaczająca je skóra.
Metoda pozwala na diagnozowanie wszystkich typów łysienia w tym także łysienie androgenowe oraz przewlekłego łysienia telogenowego, a dodatkowo chorób skóry głowy. Badanie trichoskopowe stanowi podstawowe narzędzie pozwalające monitorować postępy w terapii wypadania włosów.
Podsumowując, jeśli borykasz się z problemem skóry głowy bądź włosów, udaj się do trychologa, w celu określenia przyczyny zaistniałej sytuacji oraz wdrożenia odpowiedniego działania terapeutycznego.
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.