Z paznokciem wrastającym mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokciowa wbija się w otaczające tkanki miękkie, powodując ich zaczerwienienie i opuchliznę. W dalszym stadium wrastania pojawiają się wrastający paznokieć daje dodatkowe objawy – pojawiają się stany zapalne z wysiękiem ropnym oraz ziarnina. Problem wrastających paznokci wiąże się ze stałym odczuwaniem dyskomfortu oraz bólu i dotyka coraz większej grupy osób niezależnie od wieku. Przyczyną wrastających paznokci może być zbyt ciasne obuwie, nieprawidłowe wycinanie paznokci, urazy mechaniczne paznokcia (wraz z nieprawidłowo wykonanym zabiegiem, chirurgicznym, nadwaga, predyspozycja genetyczna, nawracająca grzybica. Terapia jest alternatywą dla chirurgicznego ściągania paznokci. Metoda dobierana jest indywidualnie.
Jak leczymy wrastające paznokcie?
Wrastający paznokieć może być leczony zachowawczo lub chirurgicznie. W pierwszej kolejności warto wypróbować zachowawcze leczenie wrastającego paznokcia, które jest mniej inwazyjne niż ingerencja chirurgiczna.
Tamponady – płytkę paznokcia odseparowuje się od tkanki przy użyciu gazika z preparatem antyseptycznym. Celem zabiegu jest odciążenie i rozciągnięcie wału paznokciowego.
Rurki protekcyjne – na krawędź paznokcia zakładane są niewielkie rurki przecięte wzdłuż, które tworzą miejsce dla odrastającego paznokcia i chronią tkankę.
Podcięcie klinowe – zabieg obejmuje częściowe wycięcie wrastającego paznokcia w miejscu, w którym paznokieć wrasta w wał.
Klamra na wrastające paznokcie – skuteczny zabieg na wrastający paznokieć, który umożliwia leczenie nawet przy obecności stanu zapalnego. W naszym gabinecie stosujemy dwie najskuteczniejsze klamry ortonyksyjne: klasyczną klamrę Frasera oraz System UniBrace. Klamry drutowe są tworzone indywidualnie pod klienta i umożliwiają ukształtowanie nowego, właściwego toru paznokcia oraz zlikwidowanie dolegliwości bólowych.
Profilaktyka wrastających paznokci
Wrośnięty paznokieć to nie tylko problem estetyczny, lecz również schorzenie powodujące dolegliwości bólowe. Wrastanie paznokci może nawracać, dlatego warto wprowadzić odpowiednią profilaktykę.
Obcinaj paznokcie na prosto, delikatnie zaokrąglając jedynie boczne krawędzie.
Po obcięciu opracuj paznokcie tekturowym lub szklanym pilnikiem.
Nie obcinaj paznokci zbyt krótko i nie wycinaj skórek.
Noś wygodne, przewiewne obuwie, które zapewnia palcom swobodę.
Dbaj o higienę stóp i paznokci.
Dezynfekuj przyrządy do pielęgnacji paznokci po każdym użyciu.
Unikaj ćwiczeń fizycznych obciążających płytkę paznokciową, takich jak piłka nożna czy balet.
Wzmocnij paznokcie poprzez dietę bogatą w cynk, magnez, krzem, żelazo i witaminy z grupy B.
Wrastające paznokcie u nóg da się skutecznie leczyć, a najlepsze efekty można osiągnąć przy łagodnych zmianach, dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem terapii. W gabinetach Bosco w Zamościu leczymy wrastające paznokcie za pomocą bezinwazyjnych metod zachowawczych, które dobieramy indywidualnie do klienta. Zapewniamy również spersonalizowany plan pielęgnacji.
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.