Onycholiza (łac. onycholysis) Jest to schorzenie płytki paznokcia polegające na odklejeniu się paznokcia od łożyska. Obserwujemy to jako jasne przebrawienie płytki „pęcherzyki powietrza” pod płytką, pusta przestrzeń pod paznokciem. Oddzielenie się paznokcia od łożyska w większości przypadków rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia i przechodzi w kierunku macierzy (okolica skórek). Onycholiza stopy Najczęściej spowodowana jest urazami mechanicznymi płytki paznokcia, nieprawidłowo wykonanym manicure, osłabieniem i przesuszeniem płytki przez detergenty czy zbyt długo noszoną (przenoszoną) stylizacją paznokci. Onycholiza może predysponować do nadkażenia grzybiczego bądź bakteryjnego zarówno paznokci jak i łożyska – pusta przestrzeń pod płytką gdzie mogą zgromadzić się zanieczyszczenia i wilgoć zwiększa ryzyko rozwoju infekcji.
Pierwsze objawy onycholizy
Jeśli paznokieć odkleja się od łożyska, to znak, że rozwija się onycholiza. Jak wygląda paznokieć objęty chorobą? Pierwszym objawem jest żółtawy kolor płytki, choć nie jest to charakterystyczny symptom – zmiana koloru paznokcia może towarzyszyć również grzybicy lub zakażeniu pałeczką ropy błękitnej. Niepokojące przebarwienie na paznokciu wymaga więc konsultacji podologicznej, podczas której specjalista wykona badanie mykologiczne, postawi diagnozę i zaplanuje leczenie. Odklejenie łożyska paznokcia objawia się również powstaniem pustej przestrzeni wypełnionej powietrzem. Onycholiza paznokcia zwykle nie jest bolesna, choć może powodować dyskomfort.
Przyczyny onycholizy paznokci
Istnieje wiele czynników mogących sprawiać, że łożysko paznokcia zacznie się odklejać. Do najczęstszych zaliczamy:
uraz mechaniczny,
niewłaściwe obuwie,
długotrwałe i częste moczenie stóp,
nieprawidłowa pielęgnacja paznokci,
intensywna aktywność fizyczna, np. piłka nożna, balet, bieganie, wspinaczki górskie,
uwarunkowania genetyczne,
anatomiczne zaburzenia palców,
niedobory witamin,
przewlekłe choroby skóry, np. AZS, łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate,
inne choroby przewlekłe, np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy.
Jak leczyć onycholizę?
Onycholiza paznokci wymaga rozpoczęcia terapii podologicznej, nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Choć schorzenie to nie jest infekcją, odklejające się łożysko paznokcia stwarza bardzo dobre warunki do zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego. Po zebraniu wywiadu, wykonaniu badań i ustaleniu przyczyny onycholysis podolog dopasowuje leczenie do indywidualnego problemu pacjenta.
W pierwszej kolejności należy zminimalizować lub wyeliminować czynniki sprzyjające onycholizie, takie jak niewłaściwe obuwie, nieprawidłowa pielęgnacja, długotrwałe kąpiele stóp czy niedobory witamin. Następnie podolog usuwa fragment płytki, która odkleiła się od łożyska oraz oczyszcza łożysko i pobudza je do regeneracji. Na koniec specjalista zakłada opatrunek i ustala spersonalizowany plan pielęgnacji domowej. Konieczne są również regularne wizyty u podologa – leczenie onycholizy wymaga zwykle od 6 do 8 zabiegów.
Onycholiza jest jedną z wielu chorób paznokci, którą leczymy w gabinetach podologicznych Bosco w Zamościu. Jeśli Twój paznokieć zmienił kolor, a pod płytką obserwujesz pustą przestrzeń wypełnioną pęcherzykami powietrza, jak najszybciej zgłoś się na konsultację. Zdiagnozujemy problem, wykluczymy dolegliwości dające podobne objawy i rozpoczniemy spersonalizowane leczenie. Zapraszamy!
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.
Zamość, Heweliusza 5/lok.1
pn-pt: 10-20 / sb: 8-15
Zamość, Lwowska 28/lok.14
pn-pt: 10-19 / sb: 8-15
Przygotowujemy się do otwarcia nowej lokalizacji. Szczegóły wkrótce!