Krwiak podpaznokciowy to wylew krwi pod paznokciem. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem. Płytka zmienia kolor, czasami również kształt. Zdarza się, że paznokieć ulega oddzieleniu od łożyska. Gdy jednak zajmuje dużą część paznokcia i towarzyszy mu ból, głównie przy nacisku, konieczne jest usunięcie krwi z warstwy podpaznokciowej. W gabinecie możliwe jest usunięciem świeżego krwiaka, przez przekłucie i ewakuację krwi, gdy krew pod paznokciem zastygnie przeprowadzenie zabiegu staje się niemożliwe. Po usunięciu krwiaka podolog zaleca odpowiednie produkty do pielęgnacji domowej oraz wizyt kontrolne. Usuwamy również paznokcie ze starymi krwiakami, oczyszczamy i wdrażamy pielęgnację domową.
Jak powstaje krwiak pod paznokciem?
Do powstania krwiaka podpaznokciowego dochodzi wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych, które prowadzi do wylewu krwi pod paznokciem. Przyczyną zmiany jest najczęściej uraz mechaniczny powstały na skutek uderzenia. Może również wystąpić krwiak pod paznokciem bez urazu – do takiego stanu prowadzi bowiem długotrwały ucisk będący efektem zbyt ciasnego obuwia lub wielogodzinnego chodzenia. Najbardziej charakterystycznym objawem jest czarny bądź siny paznokieć, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe.
Jak usunąć krwiak spod paznokcia?
Czarny paznokieć na stopie świadczy o krwiaku, który można usunąć poprzez przebicie płytki i ewakuację krwi. Usuwanie krwiaka podpaznokciowego należy przeprowadzić jak najszybciej – jest to bowiem możliwe wyłącznie do momentu zastygnięcia krwi. Małe krwiaki zazwyczaj wchłaniają się samoistnie, jednak duży krwiak podpaznokciowy wymaga ingerencji podologicznej, gdyż może prowadzić do bolesnego zejścia płytki, konieczności usunięcia paznokcia, a nawet zakażenia organizmu. Leczenie u podologa pozwala pozbyć się bólu i uniknąć nieprzyjemnych powikłań. Niezwłoczne wdrożenie terapii oznacza również szybki powrót do zdrowia i skuteczne pozbycie się nieestetycznej zmiany.
Profilaktyka krwiaków podpaznokciowych
Krwiak pod paznokciem to schorzenie, któremu można zapobiegać poprzez wdrożenie odpowiedniej profilaktyki. Aby chronić stopy przed urazami i uciskiem, stosuj wygodne obuwie, które zapewnia palcom swobodę. Pamiętaj też, by nigdy nie usuwać krwiaka samodzielnie – może to doprowadzić do zakażenia lub całkowitej utraty płytki paznokciowej. Jeśli wskutek urazu lub ucisku paznokieć zrobił się siny, jak najszybciej umów się do podologa, by rozpocząć leczenie.
W gabinetach Bosco w Zamościu zaopatrujemy świeże krwiaki podpaznokciowe, a także usuwamy paznokcie ze starymi krwiakami. Zapewniamy spersonalizowany plan pielęgnacji i otaczamy naszych klientów opieką na każdym etapie leczenia, aż do całkowitego pozbycia się problemu.
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.