Infekcja keratoliza jest charakterystyczna, widoczne są jakby „dziurki” zlokalizowane na zrogowaceniach świadczą o nadkażeniu bakteryjnym. Dodatkowo może wystąpić świąd, tkliwość stóp i maceracja naskórka. Dziurki na piętach częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Schorzenie to wymaga stałej pielęgnacji w gabinecie podologicznym i systematycznej pielęgnacji domowej. Zabiegi polegają na usuwaniu nadmiernego rogowacenia, zmniejszaniu nadpotliwości i wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji domowej.
Przyczyny keratolizy dziobatej
Keratoliza dziobata, znana również jako rogowiec pobrużdżony, to choroba infekcyjna obejmująca skórę stóp. Za jej występowanie odpowiadają bakterie Corynebacterium, Kytococcus sedentarius, Dermatophilus congolensis lub Actinomyces – najczęściej występują maczugowce na stopach, czyli bakterie Corynebacterium. Te mikroorganizmy mają właściwości keratolityczne, co oznacza, że trawią obecną w naskórku keratynę, prowadząc do pojawienia się dziurek na podeszwach stóp. Schorzenie często występuje u sportowców oraz u osób pracujących fizycznie w obuwiu zamkniętym.
Do czynników sprzyjających wystąpieniu keratolizy dziobatej zaliczamy:
noszenie butów i skarpet nieprzepuszczających powietrza,
noszenie butów bez przerwy przez dłuższy czas,
wilgotne środowisko wewnątrz buta,
nadpotliwość stóp.
Objawy keratolizy dziobatej
Keratoliza dziobata daje charakterystyczne objawy. Są to niewielkie dziurki o średnicy 1-3 mm, które pojawiają się w obszarach najbardziej narażonych na obciążenia, takich jak śródstopie, opuszki palców, pięta i boczne powierzchnie stóp. Pierwsze symptomy są zwykle zauważalne na paluchu, skąd infekcja może rozprzestrzeniać się na pozostałe części stopy. Zmiany bakteryjne są zwykle białe i mogą się zlewać w większe ogniska będące przyczyną nadżerek. Objawy keratolizy dziobatej występują z reguły na obu stopach równocześnie, a chorobie towarzyszą: nadmierna potliwość, świąd, nieprzyjemny zapach, dolegliwości bólowe i maceracja naskórka.
Leczenie keratolizy dziobatej u podologa
Keratoliza dziobata to choroba infekcyjna, dlatego niezbędne jest odpowiednie leczenie. Przed przystąpieniem do terapii konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego lub mykologicznego, aby potwierdzić diagnozę i wykluczyć grzybicę stóp. W procesie leczenia podolog wykorzystuje preparaty o działaniu odkażającym i osuszającym oraz zaleca pielęgnację domową. W zależności od przyczyny choroby specjalista może również zalecić dodatkowe działania, takie jak leczenie nadpotliwości stóp metodą jonoforezy. Rekomendacje podologiczne obejmują też noszenie przewiewnego obuwia i skarpet oraz regularne wizyty u podologa w celu usuwania zrogowaceń.
Zamość to miasto, w którym znajdziesz dwa gabinety podologiczne Bosco. Leczymy keratolizę dziobatą, a także oferujemy dodatkowe zabiegi, takie jak jonoforeza, leczenie grzybicy czy pedicure podologiczny. Zapraszamy!
To wykwalifikowani eksperci z dużym doświadczeniem, specjalizujący się w różnych obszarach kosmetologii.
Co roku szkolimy się z najnowszych na rynku technologii, zabiegów i technik. Regularnie jeździmy na targi branżowe, śledzimy trendy i poszerzamy naszą wiedzę.