Popękane paznokcie u nóg to nie tylko problem estetyczny, ale często również zdrowotny – może świadczyć o niedoborach pokarmowych lub cukrzycy. Aby wiedzieć, jak leczyć łamliwość paznokci, trzeba znać przyczyny tego problemu. Dlaczego łamią się paznokcie i jak temu zapobiec?
Łamliwość paznokci – przyczyny
Kruche paznokcie u nóg mogą być efektem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do łamliwości przyczyniają się więc zarówno niedobory składników odżywczych i choroby ogólnoustrojowe, jak i nieodpowiednia pielęgnacja paznokci u nóg.
Najczęstsze przyczyny łamliwych paznokci:
- niedobór witamin i minerałów, takich jak witaminy A, z grupy B, C i E, żelazo, cynk, jod, magnez, wapń, krzem, miedź;
- uszkodzenia mechaniczne płytki paznokcia;
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, w tym lakierów i zmywaczy do paznokci;
- zabiegi stylizacyjne obciążające płytkę paznokcia, np. niewłaściwie wykonana stylizacja hybrydowa;
- zbyt ciasne obuwie, które powoduje ucisk i nie przepuszcza powietrza;
- nieprawidłowa pielęgnacja, np. zbyt częste i zbyt długie moczenie stóp, regularne kąpiele w gorącej wodzie;
- choroby miejscowe, takie jak grzybica paznokci;
- choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.
Pękające paznokcie u nóg wymagają zmiany nawyków pielęgnacyjnych oraz poszerzonej diagnostyki w kierunku niedoborów pokarmowych i ewentualnych chorób ogólnoustrojowych czy miejscowych. Jeśli przyczyną łamliwości są częste urazy mechaniczne, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie stóp i zmianę obuwia – urazy powodują nie tylko łamliwość paznokci, ale też mogą prowadzić do krwiaków podpaznokciowych, onycholizy, wrastania paznokci czy szponowatości płytki.
Jak rozpoznać łamliwość paznokci?
Zniszczone paznokcie u nóg są dość łatwe do zaobserwowania, jednak istotne jest rozpoznanie i zahamowanie łamliwości już na wczesnym etapie. Zdrowe paznokcie u nóg są gładkie i zaróżowione, natomiast nasz niepokój powinny wzbudzić wszelkie odstępstwa od normy, takie jak rozdwajająca się płytka, zmiana koloru paznokcia, podłużne linie, wyszczerbiony wolny brzeg paznokcia czy pogrubienie płytki. Z reguły pękanie paznokci wzdłuż wynika z niedoborów witamin i minerałów lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Paznokieć pękający wszerz jest natomiast najczęściej objawem grzybicy lub łuszczycy. Jeśli istnieje podejrzenie grzybicy, podolog może zlecić badania mykologiczne.
Kruche paznokcie u nóg – jak zapobiec?
Zapobieganie pękaniu paznokci wymaga wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowania zdrowej, zbilansowanej diety. Leczenie łamliwych paznokci polega natomiast na rozpoznaniu przyczyny problemu i podjęciu terapii dopasowanej do indywidualnych potrzeb.
Jakie są sposoby na łamliwe paznokcie?
- Odpowiednia pielęgnacja – unikaj długotrwałego moczenia stóp i długich kąpieli w gorącej wodzie, a także kosmetyków zawierających substancje szkodliwe dla płytki paznokcia (np. formaldehyd). Regularnie nawilżaj płytkę za pomocą olejku arganowego lub migdałowego.
- Pedicure podologiczny – pedicure u podologa to zabieg pielęgnacyjno-leczniczy, który pozwala zaopatrzyć ewentualne zmiany na stopach. Regularny pedicure podologiczny to także sposób na wczesne rozpoznanie problemów w obrębie paznokci i zaplanowanie leczenia.
- Odpowiednie obuwie – zadbaj o dopasowane, przewiewne obuwie, które nie uciska paznokci. Jeśli uprawiasz sport lub wykonujesz pracę zwiększającą ryzyko urazów mechanicznych, pamiętaj o odpowiednim obuwiu, które chroni stopy i paznokcie. Stosuj również przewiewne skarpety.
- Zbilansowana dieta i suplementacja – kruche paznokcie u nóg są wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki pod kątem niedoborów witamin i minerałów. W przypadku wykrycia niedoboru konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii pod okiem lekarza.
- Regularne badania kontrolne – pękające paznokcie u nóg mogą też wskazywać na toczące się w organizmie choroby, dlatego łamliwość paznokci może być wskazaniem do diagnostyki pod kątem cukrzycy i chorób tarczycy.
Jak wyleczyć pękające paznokcie?
Paznokcie pękające wzdłuż lub wszerz można skutecznie leczyć w gabinecie podologicznym. Podolog nie tylko zajmie się diagnostyką i leczeniem problemu, lecz również pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację i podpowie, jakie nawyki są szkodliwe dla stóp i paznokci. Na wizytę u podologa może przyjść każdy – również osoba mająca zdrowe paznokcie u nóg, której zależy na specjalistycznej pielęgnacji i utrzymaniu płytki w dobrym stanie.
Jeśli chcesz zapisać się na konsultację podologiczną, skontaktuj się z nami – zaproponujemy dogodny termin w gabinecie Bosco Clinic i zaplanujemy terapię dopasowaną do Twoich potrzeb.