Choć tatuaż to sposób na wyrażanie siebie, nieudany rysunek na ciele może być przyczyną kompleksów. Niemal każdy tatuaż można usunąć, choć efekt zabiegu zależy od wielu czynników. Jak wygląda tatuaż po usunięciu i na czym polega pielęgnacja po laserowym usuwaniu tatuażu?
Na czym polega usuwanie tatuażu?
Do usuwania tatuaży wykorzystywany jest laser, którego głowica emituje nanosekundowy impuls. Jest on pochłaniany przez zawarty w tatuażu barwnik, którego cząsteczki są rozbijane na drobinki i usuwane z organizmu przez układ immunologiczny.
W Bosco Clinic usuwamy czarne i kolorowe tatuaże za pomocą głowicy High Power Q-Switch 1064/532 nm, która jest elementem nowoczesnej platformy laserowej Alma Harmony PRO. Głowica Q-Switch posiada kilka końcówek różniących się długością emitowanej fali: do tatuaży o ciemnym pigmencie (czarnych, szarych, grafitowych, niebieskich) stosujemy końcówkę Nd:YAG 1064 nm, natomiast do tatuaży o jasnym pigmencie (czerwonym, pomarańczowym, żółtym) wykorzystujemy końcówkę o długości fali 532 nm KTP.
Usuwanie tatuażu – ile zabiegów?
Laserowe usuwanie tatuażu wymaga zastosowania serii zabiegów, a ich liczba zależy między innymi od:
- koloru barwnika lub ilości występujących kolorów,
- wielkości i głębokości tatuażu,
- gęstości podania barwnika,
- typu barwnika,
- koloru skóry,
- lokalizacji tatuażu,
- indywidualnej reakcji na laser.
Warto też zauważyć, że inaczej reagują tatuaże amatorskie (4-5 zabiegów), a inaczej tatuaże wykonane u profesjonalisty (6-8 zabiegów). Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, w odstępach co 6-8 tygodni. Istnieje możliwość całkowitego usunięcia tatuażu lub jego rozjaśnienia.
Jak wygląda tatuaż po usunięciu?
Usuwanie tatuażu wymaga serii zabiegów, a proces gojenia powinien być połączony z uważną pielęgnacją. Przestrzeganie zaleceń specjalisty pozwala uniknąć blizn po usunięciu tatuażu, wyeliminować ryzyko komplikacji i przyspieszyć regenerację naskórka. Bezpośrednio po zabiegu na skórze mogą pojawić się pęcherze, zaczerwienienie, drobne strupki, obrzęk i siniaki – jest to naturalny proces gojenia.
Szczególnie trudny do usunięcia jest za głęboko zrobiony tatuaż. W takim przypadku wiele osób decyduje się na tzw. cover, czyli nowy wzór, który przykryje usunięty tatuaż. Usuwanie świeżego tatuażu może też być trudniejsze niż pozbywanie się starego rysunku, gdyż nowa „dziara” jest nadal w fazie gojenia, a tusz jest intensywny i nie zdążył się jeszcze w pełni osadzić w skórze.
Pielęgnacja po laserowym usuwaniu tatuażu
O tym, czy zostanie ślad po usunięciu tatuażu, w dużej mierze decyduje pielęgnacja pozabiegowa. Skóra po usunięciu tatuaży wymaga odpowiedniej troski:
- Nie odrywaj strupków i nie drap miejsca poddanego zabiegowi – może to prowadzić do powstawania blizn!
- W ciągu 24 h po zabiegu stosuj zimne kompresy.
- Po zabiegu zabronione jest korzystanie z sauny, jacuzzi i basenu, branie gorących kąpieli oraz uprawianie sportu.
- Przez pierwsze 3 dni należy myć skórę ok. 3 razy dziennie wodą z delikatnym żelem. Skórę osuszamy ręcznikiem jednorazowym, nakładamy cienką warstwę łagodzącego kremu i przykrywamy sterylną gazą.
- Przez 4-6 tygodni po zabiegu nie należy wystawiać skóry na słońce.
Nieudany tatuaż – jak go uniknąć?
Nieestetyczny lub rozlany tatuaż można usunąć, poddając się serii zabiegów laserowych. Warto jednak wiedzieć, że nieudany tatuaż to coś, czego można uniknąć, stosując się do naszych wskazówek:
- Wykonuj tatuaże wyłącznie w profesjonalnych salonach tatuażu, które mogą pochwalić się renomą, dobrymi opiniami i bogatym portfolio. Zwróć również uwagę na standardy higieny, m.in. jednorazowe rękawiczki i igły czy środki do dezynfekcji.
- Unikaj promocyjnych ofert u prywatnych osób, np. kolegów, którzy dopiero się uczą wykonywać tatuaże.
- Bądź szczery z tatuatorem – choć tatuaż można usunąć, z założenia jest to ozdoba na całe życie, dlatego mów otwarcie, jeśli coś Ci się nie podoba: na etapie projektu i szkicu na ciele jeszcze wszystko można zmienić.
- Korzystaj z możliwości poprawek – większość profesjonalnych tatuatorów dopuszcza taką opcję w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po wykonaniu tatuażu.
- W razie konieczności (np. alergia, zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonność do bliznowców) skonsultuj się z lekarzem przed wykonaniem tatuażu.
- Przestrzegaj zaleceń przed- i pozabiegowych.
Jeśli chcesz usunąć tatuaż, umów się na konsultację w Bosco Clinic. Zaplanujemy liczbę zabiegów niezbędnych do uzyskania oczekiwanego rezultatu i otoczymy Cię specjalistyczną opieką.