Regenerujące zabiegi laserowe cieszą się popularnością ze względu na bezpieczeństwo, skuteczność i małą inwazyjność. Szczególnie spektakularne są efekty lasera frakcyjnego, który w krótkim czasie pozwala odmłodzić i ujędrnić skórę oraz zlikwidować niedoskonałości. Co to jest laser frakcyjny, jak wygląda zabieg i jakie daje efekty?
Czym jest laser frakcyjny?
Ablacyjny laser frakcyjny jest coraz powszechniej wykorzystywany w medycynie estetycznej, dermatochirurgii i ginekologii estetycznej. Urządzenie to znane jest również jako laser CO2, gdyż ośrodkiem czynnym, w którym powstaje światło, jest właśnie dwutlenek węgla. Promieniowanie w ośrodku gazowym powstaje wskutek pobudzenia prądem elektrycznym, a do wzmocnienia fali elektromagnetycznej wykorzystywany jest rezonator, czyli układ optyczny. Ważnym elementem lasera jest także ramię z przegubami i wewnętrznym systemem luster, dzięki któremu promieniowanie dociera z urządzenia do głowicy.
Laser frakcyjny CO2 może działać w dwóch trybach:
- tryb frakcyjny – umożliwia działanie wielopunktowe i jest wykorzystywany w celu poprawy wyglądu skóry oraz redukcji blizn i rozstępów,
- tryb chirurgiczny – zapewnia jednorodne działanie na skórę i jest stosowany głównie w celu usuwania zmian na skórze, takich jak włókniaki, brodawki, kurzajki czy znamiona.
Laser frakcyjny CO2 – zasada działania
Laser CO2 emituje falę elektromagnetyczną z zakresu podczerwieni o długości 10 600 nm – jest ona niewidzialna dla ludzkiego oka. Wiązka lasera jest silnie pochłaniana przez wodę, dlatego działa na wszystkie struktury zawierające H2O. Promieniowanie pochłonięte przez tkanki natychmiast zmienia się w ciepło, a następnie – w zależności od dostarczonej dawki – dochodzi do odparowania lub zwęglenia tkanek. Kontrolowane, punktowe uszkodzenie skóry zwiększa aktywność białek szoku cieplnego, stymulując naturalne procesy naprawcze. Laser frakcyjny wywołuje efekt wzmożonej produkcji kolagenu w skórze właściwej – przebudowana skóra jest grubsza, gładsza, bardziej napięta i sprężysta, a proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy. Laser CO2 nie oddziałuje na całą powierzchnię skóry, lecz ją dziurkuje, tworząc mikrootwory otoczone zdrową tkanką. Taka zasada działania przyspiesza regenerację i wpływa na bezpieczeństwo zabiegu.
Laser CO2 – wskazania i przeciwwskazania
Laser frakcyjny CO2 znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. W większości przypadków ta metoda jest wykorzystywana do poprawy wyglądu, jędrności i kondycji skóry oraz redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn i rozstępów. Laser frakcyjny na twarz pozwala również zmniejszyć widoczność sińców i worków pod oczami. Terapia może być również wykorzystywana na innych partiach ciała, takich jak szyja czy dekolt.
W Bosco Clinic stosujemy laser CO2 na:
- przebarwienia,
- zmarszczki,
- nierówną strukturę skóry,
- blizny i rozstępy,
- wiotką skórę.
W ramach dermatochirurgii zajmujemy się również usuwaniem włókniaków i brodawek oraz redukcją przerośniętych gruczołów łojowych. Laser frakcyjny CO2 ma więc szerokie zastosowanie i niewiele przeciwwskazań.
Podstawowe przeciwwskazania:
- nowotwór,
- rany i przerwana ciągłość skóry,
- świeże zabiegi chirurgiczne,
- choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
- ciąża i karmienie piersią,
- przewlekłe dermatozy (np. łuszczyca, AZS),
- przyjmowanie doustnych retinoidów, leków światłouczulających i sterydów,
- świeża opalenizna.
Laser frakcyjny – ile zabiegów warto wykonać?
Rekomendowana liczba zabiegów jest ustalana indywidualnie i zależy od problemu, z jakim przychodzi pacjent. W przypadku chęci wygładzenia skóry i redukcji drobnych zmarszczek zalecamy wykonanie 1-3 zabiegów w odstępach co 5 tygodni. Głębsze zmarszczki, blizny i rozstępy mogą wymagać częstszych zabiegów lub połączenia lasera frakcyjnego z innymi metodami terapeutycznymi.
Jeśli chcesz poddać się zabiegowi, jakim jest laser na twarz, i zastanawiasz się, co daje taki zabieg, skontaktuj się z nami – zaprosimy Cię na wizytę kwalifikacyjną, na której zapoznamy się z Twoim problemem i przedstawimy szczegóły terapii.