Suche pięty to nie tylko problem estetyczny – pękająca skóra na stopach może również powodować ból i dyskomfort. Bardzo suche pięty mają swoje przyczyny, do których zaliczamy m.in. nieodpowiednią pielęgnację, niewłaściwe obuwie czy chodzenie na boso. Jak zregenerować skórę na stopach? Sprawdź nasze sposoby na popękane pięty!
Przyczyny pękających pięt
Za główną przyczynę pękania pięt uznaje się nadmierne rogowacenie skóry, do którego dochodzi wtedy, gdy naskórek narasta szybciej, niż jest złuszczany. W efekcie skóra staje się twarda, traci jędrność i elastyczność, a z czasem pojawiają się pęknięcia. Jeśli na wczesnym etapie nie podejmiesz odpowiednich kroków, pękanie skóry na stopach się pogłębi, co może skutkować jeszcze większymi uszkodzeniami, przebarwieniami, a nawet otwartymi ranami.
Warto też pamiętać, że skóra na piętach ma bardzo mało gruczołów łojowych, dlatego do pękania dochodzi łatwiej niż w innych miejscach na ciele. W obrębie stóp do nadmiernego rogowacenia skóry może dochodzić również w okolicy stawów proksymalnych palców, na czubkach palców oraz na zewnętrznych krawędziach podeszwy.
Najczęstsze przyczyny pękania skóry na stopach:
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- nadwaga,
- zaburzenia hormonalne,
- przewlekła niewydolność żylna,
- podrażnienia wywołane przez tarcie i ucisk (niewłaściwe obuwie),
- praca stojąca,
- deformacja budowy stopy,
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy,
- reumatyzm,
- zaburzenia pracy nerek i wątroby,
- chodzenie na boso,
- choroby autoimmunologiczne skóry (np. AZS, łuszczyca).
Co zrobić, by zaradzić pękaniu pięt?
Wiele osób stosuje niewłaściwe złuszczanie skóry na stopach w domu. Czy wiesz, że używanie pumeksu, skarpetek złuszczających lub tarki powoduje reakcję obronną skóry i zwiększone narastanie naskórka? Unikaj tego, gdyż to może tylko pogłębić Twój problem!
Podstawowy sposób na popękane pięty to regularna pielęgnacja domowa z zastosowaniem odpowiednio dobranych produktów, które głęboko nawilżą Twoje stopy. Pamiętaj, że pielęgnacja powinna być codziennym rytuałem, szczególnie po kąpieli. Na noc koniecznie nałóż grubszą warstwę produktu, aby skóra miała czas się zregenerować.
Oprócz pielęgnacji na szorstkie pięty do swojej codzienności włącz również inne zdrowe nawyki:
- Noś odpowiednie obuwie i skarpetki: Niewłaściwe obuwie może pogłębiać problem pękających pięt. Wybierz buty i skarpetki wykonane z oddychających materiałów oraz unikaj noszenia obuwia, które uciska stopy. O odpowiednich butach pamiętaj również w pracy, zwłaszcza jeśli spędzasz długie godziny w pozycji stojącej. Zadbaj też o to, by obuwie letnie było wyposażone w pasek podtrzymujący stopę – luźne sandały i klapki sprawiają, że wystająca krawędź stopy jest narażona na stały ucisk, co może prowadzić do pękania pięt. Luźna podeszwa ostukuje piętę, co prowadzi do powstawania mikrourazów.
- Unikaj chodzenia boso: Chodzenie boso może przyczynić się do utraty wilgoci i zaostrzenia problemu pękających pięt. Stosuj się do zasad higieny stóp i noszenia odpowiedniego obuwia nawet w domu.
- Wylecz choroby współistniejące: Jeśli przyczyną pękających pięt są choroby towarzyszące, takie jak łuszczyca, cukrzyca, otyłość czy zaburzenia hormonalne, rozpocznij leczenie i stosuj się do zaleceń lekarza.
- Masuj stopy: Możesz to robić samodzielnie, poprosić partnera lub udać się do specjalisty. Masaż stóp poprawia ich ukrwienie, a do samodzielnego masażu dobrze sprawdzają się miękkie szczotki.
Pękające pięty – kiedy leczenie u podologa?
Jeśli pękające pięty stanowią już pogłębiony problem, a schorzeniu towarzyszą dolegliwości bólowe, sama pielęgnacja domowa nie wystarczy. W takiej sytuacji warto rozpocząć leczenie, które polega na opracowaniu pięt i wdrożeniu terapii pękających pięt. Pęknięta pięta to schorzenie, z którym możemy sobie poradzić w gabinecie, ale pamiętaj, że leczenie wymaga kilku wizyt, a ich liczba jest ustalana indywidualnie w zależności od przypadku. Muszą być one regularne i wspierane działaniami zaleconymi przez podologa w domu – w ten sposób możemy wspólnie osiągnąć oczekiwane efekty w jak najkrótszym czasie.