Pedicure to zabieg, któremu poddaje się stopy wraz z paznokciami. Wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów pedicure – jeden z nich można wykonać w gabinecie podologa, a drugi u kosmetyczki. Na czym polega pedicure podologiczny, a na czym pedicure u kosmetyczki? Przyjrzyjmy się najważniejszym różnicom.
Czym zajmuje się podologia?
Wiele osób zastanawia się, czy podolog to kosmetyczka. Choć specjaliści obu profesji zajmują się stopami, ich oferty znacznie się od siebie różnią. Podczas gdy kosmetyczka upiększa stopy, podolog zajmuje się zarówno pielęgnacją, jak i leczeniem schorzeń w obrębie stóp, takich jak grzybica, pękające pięty, krwiak podpaznokciowy czy brodawki. Pedicure podologiczny oferuje więc znacznie więcej niż pedicure kosmetyczny, choć oczywiście wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Mówi się czasem, że podolog to lekarz od stóp i paznokciami u nóg i dłoni – warto jednak zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem, dlatego lepszym określeniem będzie „specjalista od paznokci u stóp”.
Na czym polega pedicure kosmetyczny?
Pedicure kosmetyczny jest zabiegiem mającym na celu oczyszczenie i zwiększenie estetyki stóp oraz paznokci. Kosmetyczka powierzchownie usuwa zrogowaciały naskórek z podeszwy stopy, a następnie skupia się na pielęgnacji paznokci. Podczas wizyty można również uzyskać porady w zakresie produktów do stosowania w domu. Pedicure w gabinecie kosmetycznym wykonuje się wyłącznie u osób ze zdrowymi stopami.
Pedicure u kosmetyczki:
- najczęściej opracowanie zaczyna się od kąpieli wodnej z solą,
- rozmiękczone skórki i paznokcie opracowuje się frezarką lub tarką,
- wykończeniem zabiegu jest krem do stóp i opcjonalnie malowanie paznokci.
Na czym polega pedicure podologiczny?
Pedicure u podologa znacząco różni się od zabiegu kosmetycznego. Na pedicure podologiczny powinny się zdecydować przede wszystkim osoby, którym zależy na kompleksowym zabiegu leczniczo-pielęgnacyjnym. Wszelkiego rodzaju schorzeniami w obrębie stóp zajmuje się wyłącznie podolog.
Etapy pedicure’u podologicznego:
- Konsultacja i ocena stanu stóp: Podolog zapoznaje się z problemem i ewentualną historią leczenia, a także ogląda stopy pod kątem możliwych schorzeń. W razie potrzeby podolog może zlecić dalszą diagnostykę, na przykład badanie mykologiczne przy podejrzeniu grzybicy.
- Zastosowanie preparatów na bazie roślinnej z naturalnymi salicylanami: Nie moczymy stóp, gdyż rozpulchnia to skórę i zaburza prowadzenie właściwej terapii zmian.
- Opracowanie podeszwy za pomocą skalpeli i dłut: Podolog usuwa zrogowacenia i przeprowadza terapię konkretnych problemów (np. brodawki, modzele itp.). Pedicure z opracowaniem podeszwy polega na usuwaniu zrogowaceń skalpelem, który – w przeciwieństwie do tarek i frezarek – spowalnia narastanie naskórka, dzięki czemu stopy przez dłuższy czas są gładkie.
- Opracowanie paznokci: Jeśli to konieczne, na tym etapie podolog prowadzi również terapię przy paznokciach problematycznych (np. „zielona bakteria”). Takie paznokcie w zależności od problemu są odpowiednio skrócone i zabezpieczone, zaplanowana jest również dalsza terapia.
- Zabiegi pielęgnacyjne: Dopiero na tym etapie podolog maluje paznokcie (opcjonalnie) i wykańcza zabieg odpowiednio dobranym produktem. Klient otrzymuje również zalecenia odnośnie do pielęgnacji domowej.
Pedicure podologiczny a kosmetyczny – co wybrać?
Podczas gdy pedicure kosmetyczny ma na celu upiększenie stóp, pedicure podologiczny to kompleksowy zabieg obejmujący zarówno terapię problemów stóp, jak i pielęgnację. Pedicure u podologa zakończony jest malowaniem paznokci i dobraniem odpowiednich kosmetyków. Podolodzy zajmują się też m.in. usuwaniem brodawek, odcisków, modzeli, wrastających paznokci, krwiaków podpaznokciowych, grzybicy czy nadmiernego zrogowacenia stóp.
W przeciwieństwie do kosmetyczek podolog nie stosuje frezarek i tarek, lecz opracowuje podeszwę skalpelem i dłutem. Pamiętaj, że pedicure u kosmetyczki to usługa czysto pielęgnacyjna, która nie rozwiąże wymienionych wyżej problemów. Bez względu na to, czy zmagasz się ze schorzeniami w obrębie stóp i paznokci, czy też zwyczajnie szukasz specjalisty w tej dziedzinie, odpowiednim wyborem będzie pedicure u podologa. Natomiast na zabieg kosmetyczny mogą się zdecydować wyłącznie osoby mające zdrowe stopy, którym zależy na poprawie ich wyglądu.