Walka z cellulitem nie musi być trudna! Obecnie istnieje wiele skutecznych i mało inwazyjnych zabiegów, które pomagają pozbyć się tzw. skórki pomarańczowej. Ale czym tak właściwie jest cellulit i dlaczego powstaje? Przyjrzyjmy się rodzajom cellulitu i najlepszym sposobom na jego redukcję!
Co to jest cellulit?
Cellulit to choroba tkanki tłuszczowej, polegająca na powstawaniu zmian obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych w tkance podskórnej. Schorzenie to występuje wskutek zaburzeń mikrokrążenia i nieprawidłowego rozrostu komórek tłuszczowych, co prowadzi do upośledzonego rozwoju tkanki łącznej. W efekcie dochodzi do problemów z dostarczaniem składników pokarmowych i pozbywaniem się produktów przemiany materii, co prowadzi do zaburzeń funkcji skóry, utraty jędrności i widocznych niedoskonałości. Warto zauważyć, że cellulit nie jest tym samym co cellulitis – ten drugi termin odnosi się bowiem do stanu zapalnego wywołującego zwyrodnienie tkanki podskórnej.
Jak wygląda cellulit? Schorzenie charakteryzuje się nieregularnymi zgrubieniami przypominającymi skórkę pomarańczową, co jest efektem rozszerzenia porów i obrzmienia naskórka. Cellulit najczęściej pojawia się w okolicy pośladków, bioder, ud, kolan, brzucha i ramion, czyli w miejscach, gdzie występuje najwięcej tkanki tłuszczowej.
Jakie są rodzaje i stopnie cellulitu?
Cellulit dotyczy nawet 85-98% kobiet powyżej 20. roku życia. Ze względu na różnice w budowie tkanki tłuszczowej między płciami jest to przypadłość głównie kobieca, choć może również występować u mężczyzn.
Rodzaje cellulitu:
- Cellulit twardy (wodny) – pojawia się głównie u kobiet, których masa ciała w ostatnim czasie nie uległa zmianie. Przypomina tkankę mięśniową i często występuje razem z rozstępami.
- Cellulit miękki (tłuszczowy) – charakterystyczny dla osób mało aktywnych, które w ostatnim czasie straciły na wadze. Zajmuje większy obszar, a tkanka podskórna jest wyraźnie obrzmiała i pofałdowana, co świadczy o słabym napięciu i wiotkości tkanki mięśniowej. Może być też efektem zaburzeń w mikrokrążeniu lub stosowania leków odwadniających, a często stanowi drugą fazę cellulitu twardego.
- Cellulit włóknisty – powstaje z zesztywniałych włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową.
Możemy też wyróżnić 4 stadia rozwojowe cellulitu:
- Stopień I – cellulit jest niemal niedostrzegalny i uwidacznia się wyłącznie przy ucisku skóry,
- Stopień II – cellulit uwidacznia się przy ucisku i napięciu mięśni oraz w pozycji stojącej,
- Stopień III – skóra jest mniej sprężysta, a zmiany są widoczne w każdej pozycji,
- Stopień IV – na skórze występują zgrubienia cellulitowe widoczne w każdej pozycji; w ostatnim stadium mogą też występować przewlekłe zmiany skórne, których przyczyną jest cellulitis.
Przyczyny cellulitu – skąd się bierze skórka pomarańczowa?
Cellulit dotyczy zarówno osób otyłych, jak i pacjentów z prawidłową masą ciała, dlatego – wbrew powszechnym opiniom – waga nie ma bezpośredniego wpływu na jego powstawanie. A więc skąd się bierze cellulit?
Cellulit – najważniejsze przyczyny:
- uwarunkowania genetyczne – a także przynależność do rasy kaukaskiej,
- zaburzenia hormonalne (nadmiar estrogenów przy niedoborze progesteronu) – prowadzą do rozrostu komórek tkanki tłuszczowej, gromadzenia wody i zaburzeń krążenia,
- nieprawidłowa dieta – nadmierne spożycie tłuszczów, węglowodanów i soli oraz przewlekłe zaparcia,
- siedzący tryb życia – prowadzi do tworzenia się zastojów w naczyniach, powstawania obrzęków, zwiotczenia mięśni i ścięgien, zwiększenia tkanki tłuszczowej oraz zaburzeń krążenia krwi i limfy,
- stres – wydzielany przez nadnercza kortyzol sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała, a długotrwałe napięcie mięśni utrudnia przepływ krwi,
- palenie papierosów – wywołuje zmiany w mikrokrążeniu,
- nadmierne spożywanie alkoholu – pobudza proces lipogenezy,
- ciąża – sprzyja zastojowi w krążeniu kończyn dolnych i zaburzeniom hormonalnym.
Jak zlikwidować cellulit? 6 skutecznych zabiegów w Bosco Clinic
Redukcja cellulitu jest możliwa dzięki nowoczesnym terapiom stosowanym w Bosco Clinic. Wykonujemy zabiegi na zaawansowany cellulit oraz pomagamy pozbyć się „skórki pomarańczowej” w niższych stadiach. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, możemy zaproponować połączenie kilku metod terapeutycznych.
Najlepsze sposoby na cellulit:
- Endermologia – zabieg stanowi połączenie drenażu limfatycznego z laserem diodowym oraz światłem LED. Masaż podciśnieniowy umożliwia nieinwazyjną redukcję cellulitu, luźnej skóry i obrzęków oraz usuwanie tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki.
- Metoda HIFU – zogniskowana fala ultradźwiękowa rozbija tkankę tłuszczową, odpowiedzialną za tworzenie cellulitu, i wykazuje działanie liftingujące (bez konieczności przerwania ciągłości naskórka).
- Lifting falą radiową EVO 3D – zabieg łączy aż 7 technologii hi-tech, a urządzenie jest wyposażone w 8 głowic zabiegowych, które zwiększają możliwości terapeutyczne.
- Karboksyterapia – zabieg polega na śródskórnej lub podskórnej iniekcji medycznego dwutlenku węgla, co prowadzi do wzrostu dotlenienia i odżywienia tkanek.
- Bandaże Arosha – metoda body wrapping polega na wykorzystaniu bandaży nasączonych preparatami ze składnikami antycellulitowymi, ujędrniającymi i odżywczymi, które głęboko wnikają w skórę.
- Fala uderzeniowa na cellulit – jak się pozbyć zaawansowanego cellulitu? Szczególnie skuteczny jest zabieg wykorzystujący działanie fal akustycznych.
Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować cellulit, skontaktuj się z nami – zaprosimy Cię na wizytę kwalifikacyjną, na której określimy stopień zaawansowania cellulitu i zaplanujemy skuteczne leczenie.