Pielęgnacja stóp sprowadza się nie tylko do obcinania paznokci – to także stosowanie odpowiedniego obuwia czy dbanie o nawilżenie naskórka. Okazuje się, że wiele osób popełnia błędy nawet podczas podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. A Ty, czy potrafisz dbać o swoje stopy? Sprawdźmy!

Nadmierne usuwanie naskórka
Skóra stóp jest naturalnie twardsza w miejscach narażonych na większe obciążenie, takich jak pięty, zewnętrzna krawędź czy opuszki palców. Jeśli zbyt intensywnie usuwasz stwardniały naskórek na stopach, będzie on rósł jeszcze szybciej. Nadmierne rogowacenie naskórka warto skonsultować z podologiem. Używanie pumeksu lub tarki do pięt wcale nie sprawi, że Twoje stopy będą dłużej gładkie! Wręcz przeciwnie – prowadzi to do reakcji obronnej organizmu i jeszcze szybszego narastania naskórka. Pumeks do pięt ma strukturę przeznaczoną do wygładzania naskórka, dlatego nie należy go stosować do usuwania skóry z pięt.
Długie kąpiele stóp
Moczenie stóp jednorazowo nie powinno trwać więcej niż 3 minuty. Długie kąpiele nazbyt rozmiękczają skórę, przez co staje się ona bardziej podatna na przegrzanie, skaleczenia i infekcje grzybicze. Przed wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych dokładnie osusz stopy, również między palcami, a dopiero później zastosuj krem. Zachowaj też ostrożność podczas kąpieli stóp z dodatkiem soli – mogą one szkodzić bardzo przesuszonym stopom.
Niewłaściwe kosmetyki do stóp
Domowa pielęgnacja stóp powinna się odbywać z zachowaniem ostrożności. Nie należy nadużywać produktów z mocznikiem, gdyż zbyt duże stężenie (30%) tego składnika prowadzi do złuszczania i odwodnienia skóry stóp. Idealny krem do stóp powinien się szybko wchłaniać – niezalecane są kosmetyki natłuszczające, które sprzyjają macerowaniu naskórka. Nie smarujemy też przestrzeni między palcami! Jeśli chcesz stosować peeling, wybieraj delikatne produkty, które nie rozmiękczają skóry.
Stosowanie skarpetek złuszczających
Skarpetki złuszczające nie są zalecane przez podologów, gdyż oddziałują na całą stopę, również na obszary bez zrogowaceń. Istnieje również wiele przeciwwskazań do ich stosowania, takich jak grzybica, cukrzyca czy nadwrażliwość na salicylany. Skarpetki złuszczające nasączone są kwasami, a ich niewłaściwe używanie i zbyt długie noszenie może uszkodzić stopy, powodować poparzenie chemicznie i podrażnienie delikatnej skóry między palcami. Skarpetki złuszczające mogą też zaostrzać obecne zmiany, np. pęknięcia, otarcia czy brodawki.
Nieodpowiednie obuwie i skarpetki
Złe obuwie wpływa na zaburzenie biomechaniki stopy i powstawanie zwyrodnień. Stopa rekompensuje złe podparcie w inny sposób, np. przeciążeniami kolan, bioder czy powstawaniem haluksów. Unikaj zbyt ciasnych butów, uważaj też na klapki – japonki wpływają na nierównomierne rozłożenie nacisku na przód stopy. Pamiętaj także o skarpetkach z oddychającego materiału (np. bawełna lub wełna), gdyż sztuczne tkaniny nie wchłaniają potu, co sprawia, że dochodzi do zatrzymania wilgoci w bucie i stworzenia idealnych warunków dla rozwoju bakterii i grzybów.
Przebijanie pęcherzy
Zastanawiasz się, czy przebijać pęcherze? Choć jest to kuszące, nie należy tego robić, gdyż znajdujący się w środku płyn fizjologiczny ułatwia gojenie się rany i naturalnie chroni ją przed bakteriami. Najlepiej zostawić zmianę do samoistnego zagojenia lub skonsultować się z podologiem, który prawidłowo zaopatrzy powstały pęcherz i zaleci odpowiednią pielęgnację.
Niewłaściwe obcinanie paznokci i skórek
Obcinanie paznokci u stóp to zabieg, któremu warto poświęcić odrobinę uwagi. Stosując się do naszych zaleceń, możesz uniknąć bolesnych powikłań wynikających właśnie z niewłaściwego obcinania paznokci. Zbytnie ich zaokrąglanie czy skracanie na kwadratowo może prowadzić do wrastania paznokci i stanu zapalnego. Właściwie przecięty paznokieć powinien mieć kształt zbliżony do kształtu przy łożysku i lekko zaokrąglone brzegi. Paznokcie najlepiej skracać przy użyciu pilnika lub cążek – nie zgniatają one paznokcia w przeciwieństwie do nożyczek i obcinaczek. Niezalecana jest również frezarka, gdyż łatwo o uszkodzenie paznokcia frezarką. Jeśli masz poranione skórki przy paznokciach, nie wycinaj ich samodzielnie – umów się na pedicure podologiczny, by zapobiec infekcji i nieestetycznym zmianom. Samodzielne wycinanie skórek przy paznokciach u stóp może się skończyć skaleczeniem, co stwarza ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.